Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Trwały most z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Most Tyberiusza w Rimini
Most Tyberiusza w Rimini

Most Tyberiusza w Rimini jest to jeden z najstarszych istniejących mostów na świecie. Ten starożytny most z czasów rzymskich sięga czasów rzymskich cesarzy Oktawiana Augusta i Tyberiusza. Budowę mostu rozpoczęto za panowania cesarza Oktawiana Augusta w 14 roku n.e., a ukończono za panowania Tyberiusza około 21 r. n.e.

Most Tyberiusza jest nie tylko jednym z najstarszych, ale także jednym z najtrwalszych mostów rzymskich. Jego konstrukcja, składająca się z pięciu kamiennych arkad, przetrwała przez ponad 2000 lat, mimo upływu czasu, erozji rzeki i licznych klęsk żywiołowych.

Niezwykłą cechą tego mostu jest fakt, że jest nadal w użyciu. Przez wieki służył jako ważne ogniwo w sieci drogowej Rimini, umożliwiając mieszkańcom i podróżnym przekraczanie rzeki Marecchia. To niesamowite, że konstrukcja, która powstała w starożytności, nadal pełni swoją pierwotną funkcję w erze współczesnej.

Most Tyberiusza w Rimini jest również ważnym punktem orientacyjnym i atrakcją turystyczną. Turyści odwiedzający to miasto mają okazję podziwiać jego architekturę, historyczne znaczenie i panoramiczne widoki na okolicę. Jest on świadkiem długiej i bogatej historii Rimini, która sięga czasów starożytnego Rzymu.

Dzięki swojemu starożytnemu dziedzictwu i unikalnemu charakterowi, Most Tyberiusza w Rimini pozostaje zaszczytnym przykładem nie tylko inżynierii rzymskiej, ale także jako przypomnienie o trwałości i wytrzymałości dzieł ludzkich, które przetrwają próbę czasu.

Autor: Piotr Pabis
Źródła wykorzystane
  • A. M. Gradara, La Storia di Rimini. Dalla preistoria ai giorni nostri, Roma 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów