Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Uroczysta procesja (pompa cirensis)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Uroczysta procesja (pompa cirensis)
Uroczysta procesja (pompa cirensis)

Uroczysta procesja, która poprzedzała rzymskie igrzyska, nosiła nazwę pompa cirensis. Odznaczała się wielkim przepychem i malowniczością. Pochód wyruszał z Kapitolu, by dotrzeć do cyrku. Na jego czele szedł urzędnik, który przewodniczył igrzyskom, za nim kapłani, młodzież, zawodnicy, tancerze, muzycy, a na końcu korowód bogów w paradnych rydwanach.

Muzycy i tancerze sypali żartami pod adresem publiczności oraz oddawali się najróżniejszym błazenadom. Pompa cirensis, choć w swej istocie uroczystość religijna, stała się zalążkiem rzymskiego teatru. Widać również jej pokrewieństwo z pochodem triumfalnym.

Źródła wykorzystane
  • Fredouille Jean-Claude, Słownik cywilizacji rzymskiej, Katowice, 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów