Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Uroczysta procesja (pompa cirensis)

Uroczysta procesja (pompa cirensis)
Uroczysta procesja (pompa cirensis)

Uroczysta procesja, która poprzedzała rzymskie igrzyska, nosiła nazwę pompa cirensis. Odznaczała się wielkim przepychem i malowniczością. Pochód wyruszał z Kapitolu, by dotrzeć do cyrku. Na jego czele szedł urzędnik, który przewodniczył igrzyskom, za nim kapłani, młodzież, zawodnicy, tancerze, muzycy, a na końcu korowód bogów w paradnych rydwanach.

Muzycy i tancerze sypali żartami pod adresem publiczności oraz oddawali się najróżniejszym błazenadom. Pompa cirensis, choć w swej istocie uroczystość religijna, stała się zalążkiem rzymskiego teatru. Widać również jej pokrewieństwo z pochodem triumfalnym.

Źródła wykorzystane
  • Fredouille Jean-Claude, Słownik cywilizacji rzymskiej, Katowice, 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów