Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Villa romana de Las Torres

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Villa romana de Las Torres
Villa romana de Las Torres | Zdjęcie: © Julian Romero

Na południu Hiszpanii, w Esteponie, znajdują się pozostałości po małym rzymskim ośrodku – Villa romana de Las Torres – który zlokalizowany jest na wybrzeżu, tuż przy wieży latarni morskiej Torre Guadalmansa, z czasów późnośredniowiecznych.

Centrum życia ekonomicznego i społecznego była willa z II wieku n.e., która była bogato zdobiona mozaikami i marmurowymi kolumnami. Na terenie willi natrafiono na pięć dobrze zachowanych mozaik przedstawiających figury geometryczne oraz m.in. fragment marmurowej kolumny, ceramikę i małe popiersie kobiety z brązu. Znaleziono także na liczne monety rzymskie, z różnego okresu – od I do III wieku n.e.

Na terenie ośrodka odbywała się produkcja słynnego sosu garum, rolnictwo czy sprzedawano solone ryby.

Jak twierdzą badacze, willa składała się z dwóch części: miejskiej (posiadała atrium czy impluvium), w której głównie przebywał właściciel i rodzina; oraz wiejskiej (magazyny czy warsztaty), gdzie pracowali niewolnicy i miała miejsca praca industrialna. W późnej starożytności na terenie ośrodka powstała nekropolia.

Torre Guadalmansa
Zdjęcie: Jacek Kozioł

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów