Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Villa Romana del Casale – rzymska luksusowa willa na Sycylii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Perystyl w Villa Romana del Casale
Perystyl w Villa Romana del Casale | Autor: Jos Dielis / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Na Sycylii, około 5 km od miasta Piazza Armerina, znajdują się pozostałości po luksusowej rzymskiej willi Villa Romana del Casale. Miejsce to jest niezwykłe, gdyż zachowało się wiele naprawdę pięknych mozaik. Zabytek został dodany do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Obiekt powstał w III-IV wieku n.e. i była to prawdziwa rezydencja czasów antycznych. Dom składał się z około 50 pokoi, term, sal gimnastycznych, dużego dziedzińca wewnętrznego. Dom z pewnością stanowił część dużego latyfundium, których było dużo na wyspie.

Dom zamieszkany był albo na stałe przez właściciela, albo miał charakter letniskowy. Budowla została zniszczona w dużym stopniu prawdopodobnie przez Wandalów; potem była jeszcze w częściowym użytkowaniu. W XII wieku nastąpiło osunięcie się ziemi, która przysypała willę.

Jak ocenili naukowcy do naszych czasów zachowała się olbrzymia ilość mozaik podłogowych o łącznej powierzchni 3500 m2.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów