Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Villa Romana di Patti na Sycylii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Villa Romana di Patti na Sycylii
Villa Romana di Patti na Sycylii

Willa rzymska tzw. Villa Romana di Patti znajduje się na północnym wybrzeżu Sycylii. Zachowane rozległe pozostałości budowli dowodzą, że była to luksusowa willa z latyfundium.

Odkrycia dokonano w 1973 roku w trakcie prac budowlanych prowadzonych pod autostradę A20. Wówczas to północna część willi została nieopatrznie zniszczona.

Pierwotna budowla powstała w II-III wieku n.e.; jednak na początku IV wieku willa została zburzona i zastąpiona bardziej okazałą konstrukcją. W 365 roku nastąpiło silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło budowlę i do upadku Rzymu miejsce to nie było już zamieszkane.

Willa posiadała imponujący perystyl, który otaczały okazałe izby. Do dziś zachowały się piękne mozaiki. Wciąż trwają prace archeologiczne, gdyż wiele część willi nie zostało wydobytych spod ziemi; na tę chwilę jednak naukowcy mają pewność co do rozplanowania budynku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów