Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Villa Romana di Patti na Sycylii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Villa Romana di Patti na Sycylii
Villa Romana di Patti na Sycylii

Willa rzymska tzw. Villa Romana di Patti znajduje się na północnym wybrzeżu Sycylii. Zachowane rozległe pozostałości budowli dowodzą, że była to luksusowa willa z latyfundium.

Odkrycia dokonano w 1973 roku w trakcie prac budowlanych prowadzonych pod autostradę A20. Wówczas to północna część willi została nieopatrznie zniszczona.

Pierwotna budowla powstała w II-III wieku n.e.; jednak na początku IV wieku willa została zburzona i zastąpiona bardziej okazałą konstrukcją. W 365 roku nastąpiło silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło budowlę i do upadku Rzymu miejsce to nie było już zamieszkane.

Willa posiadała imponujący perystyl, który otaczały okazałe izby. Do dziś zachowały się piękne mozaiki. Wciąż trwają prace archeologiczne, gdyż wiele część willi nie zostało wydobytych spod ziemi; na tę chwilę jednak naukowcy mają pewność co do rozplanowania budynku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów