Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Virtus Iulia – rzymskie miasto w Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Forum w Virtus Iulia
Forum w Virtus Iulia

Na południu Hiszpanii (środkowa Andaluzja) znajdują się pozostałości po rzymskim mieście Virtus Iulia. Miejsce to znajduje się na terenie stanowiska archeologicznego Torreparedones.

Pozostałości miasta Virtus Iulia odkryto w roku 1987. Miasto powstało pomiędzy 30-27 rokiem p.n.e., zastępując wcześniejszą umocnioną osadę wybudowaną przez zamieszkujący ten teren lud iberyjski – Turdetani.

Virtus Iulia posiadał duże bramy, rynek, łaźnie, amfiteatr czy forum, na którym znajdowała się kuria, bazylika, świątynia. Miasto posiadało liczne rzeźby, m.in. Augusta, Liwii czy Kaliguli.

Polecam aplikację na telefon, która umożliwia wirtualne zwiedzanie miejsca. Można ją pobać tutaj.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie: El Pais

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów