Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Virtus Iulia – rzymskie miasto w Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Forum w Virtus Iulia
Forum w Virtus Iulia

Na południu Hiszpanii (środkowa Andaluzja) znajdują się pozostałości po rzymskim mieście Virtus Iulia. Miejsce to znajduje się na terenie stanowiska archeologicznego Torreparedones.

Pozostałości miasta Virtus Iulia odkryto w roku 1987. Miasto powstało pomiędzy 30-27 rokiem p.n.e., zastępując wcześniejszą umocnioną osadę wybudowaną przez zamieszkujący ten teren lud iberyjski – Turdetani.

Virtus Iulia posiadał duże bramy, rynek, łaźnie, amfiteatr czy forum, na którym znajdowała się kuria, bazylika, świątynia. Miasto posiadało liczne rzeźby, m.in. Augusta, Liwii czy Kaliguli.

Polecam aplikację na telefon, która umożliwia wirtualne zwiedzanie miejsca. Można ją pobać tutaj.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie: El Pais

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów