Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W antycznym Rzymie stosowano proskrypcje

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Oktawian palący listy proskrypcyjne, Rene Francis
Gajusz Oktawian palący listy proskrypcyjne, Rene Francis

Proskrypcje (proscriptio) w prawie rzymskim polegały na wpisaniu na listę wyjętych spod prawa osób – przeciwników politycznych i w konsekwencji ich majątku i skazaniu na wygnanie. Dzieci i wnuki proskrybowanego naznaczone były infamią, czyli hańbą.

Wyznaczano także duże nagrody za wydanie lub zgładzenie ukrywającego się proskrybowanego. Niewolnikom obiecywano w zamian nawet wolność. Proskrypcje stosowano masowo zwłaszcza w I wieku p.n.e. i w okresie wojen domowych. Podczas takich proskrypcji zginął między innymi Cyceron oraz zniknęło wiele starych rodów rzymskich.

W starożytnym Rzymie, w czasie wojen domowych w I wieku p.n.e., powszechnym było stosowanie tzw. proskrypcji. Miały one na celu pozbawienie praw obywatelskich i konfiskatę majątku osób przeciwnych rządzącym. Nazwiska obywateli poddanych proskrypcjom umieszczano na kamiennych tablicach w miejscach publicznych. Zabójstwo osoby z listy premiowano nagrodą pieniężną (za czasów II triumwiratu wynosiła ona dwa talenty). Proskrypcje początkowo oznaczały sprzedaż dóbr dłużnika w drodze licytacji, następnie mianem tym określano wyroki skazujące na karę konfiskaty majątku i wygnania.

Proskrypcje na olbrzymią skalę, jako krwawe narzędzie walki politycznej, wprowadził Sulla w 83 roku p.n.e. Prześladowania dotknęły blisko trzy tysiące przeciwników politycznych dyktatora. W 43 roku p.n.e. członkowie II triumwiratu Marek Antoniusz, Oktawian i Lepidus ponownie ogłosili listy proskrypcyjne (tabulae proscriptionis).

Źródła wykorzystane
  • George Mousourakis, A Legal History of Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów