Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W antycznym Rzymie stosowano proskrypcje

Gajusz Oktawian palący listy proskrypcyjne, Rene Francis
Gajusz Oktawian palący listy proskrypcyjne, Rene Francis

Proskrypcje (proscriptio) w prawie rzymskim polegały na wpisaniu na listę wyjętych spod prawa osób – przeciwników politycznych i w konsekwencji ich majątku i skazaniu na wygnanie. Dzieci i wnuki proskrybowanego naznaczone były infamią, czyli hańbą.

Wyznaczano także duże nagrody za wydanie lub zgładzenie ukrywającego się proskrybowanego. Niewolnikom obiecywano w zamian nawet wolność. Proskrypcje stosowano masowo zwłaszcza w I wieku p.n.e. i w okresie wojen domowych. Podczas takich proskrypcji zginął między innymi Cyceron oraz zniknęło wiele starych rodów rzymskich.

W starożytnym Rzymie, w czasie wojen domowych w I wieku p.n.e., powszechnym było stosowanie tzw. proskrypcji. Miały one na celu pozbawienie praw obywatelskich i konfiskatę majątku osób przeciwnych rządzącym. Nazwiska obywateli poddanych proskrypcjom umieszczano na kamiennych tablicach w miejscach publicznych. Zabójstwo osoby z listy premiowano nagrodą pieniężną (za czasów II triumwiratu wynosiła ona dwa talenty). Proskrypcje początkowo oznaczały sprzedaż dóbr dłużnika w drodze licytacji, następnie mianem tym określano wyroki skazujące na karę konfiskaty majątku i wygnania.

Proskrypcje na olbrzymią skalę, jako krwawe narzędzie walki politycznej, wprowadził Sulla w 83 roku p.n.e. Prześladowania dotknęły blisko trzy tysiące przeciwników politycznych dyktatora. W 43 roku p.n.e. członkowie II triumwiratu Marek Antoniusz, Oktawian i Lepidus ponownie ogłosili listy proskrypcyjne (tabulae proscriptionis).

Źródła wykorzystane
  • George Mousourakis, A Legal History of Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów