Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Walka ichneumona i kobry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mangusta i kobra
Mangusta i kobra

Elian Klaudiusz, rzymski pisarz przedstawia walkę ichneumona (mangusta egipska, nazywana też szczurem faraona) z kobrą. Ichneumon nie rusza do ataku na przeciwnika bez rozwagi i pochopnie. Tak jak człowiek dopiero w pełnym rynsztunku może się bronić, podobnie ichneumon najpierw tarza się w błocie, aż pokryje go twarda skorupa, która służy mu za bezpieczną i szczelną ochronę. Jeżeli brakuje błota, obmywa się wodą i cały mokry zanurza się głęboko w piasek – dopiero wtedy rusza do walki.

A o to jaką taktykę wymyślił gdy znajdzie się w opałach. Czubek nosa wrażliwy i najbardziej wystawiony na ukąszenie kobry, chroni w wypróbowany przez siebie sposób: odgina ogon ku przodowi i zasłaniając nos, odgradza go przed atakiem kobry. Jeśli kobrze uda się go dosięgnąć, zwierzę pada jej ofiarą; jeśli nie -a próżno kobra wbija swe zęby w warstwę błota, bo oto ichneumon zakrada się i niespodziewanie rzuca się na wroga, chwyta go za gardziel i dusi. Zwycięża ten kto uderzy pierwszy.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów