Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Walka ichneumona i kobry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mangusta i kobra
Mangusta i kobra

Elian Klaudiusz, rzymski pisarz przedstawia walkę ichneumona (mangusta egipska, nazywana też szczurem faraona) z kobrą. Ichneumon nie rusza do ataku na przeciwnika bez rozwagi i pochopnie. Tak jak człowiek dopiero w pełnym rynsztunku może się bronić, podobnie ichneumon najpierw tarza się w błocie, aż pokryje go twarda skorupa, która służy mu za bezpieczną i szczelną ochronę. Jeżeli brakuje błota, obmywa się wodą i cały mokry zanurza się głęboko w piasek – dopiero wtedy rusza do walki.

A o to jaką taktykę wymyślił gdy znajdzie się w opałach. Czubek nosa wrażliwy i najbardziej wystawiony na ukąszenie kobry, chroni w wypróbowany przez siebie sposób: odgina ogon ku przodowi i zasłaniając nos, odgradza go przed atakiem kobry. Jeśli kobrze uda się go dosięgnąć, zwierzę pada jej ofiarą; jeśli nie -a próżno kobra wbija swe zęby w warstwę błota, bo oto ichneumon zakrada się i niespodziewanie rzuca się na wroga, chwyta go za gardziel i dusi. Zwycięża ten kto uderzy pierwszy.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów