Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Walki kogutów w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Walczące koguty na rzymskiej mozaice
Walczące koguty na rzymskiej mozaice

Każdy, kto był goniony po podwórku przez koguta wie, że to zwierzę praktycznie nie zna lęku i jest bardzo wojownicze. Te ważne cechy charakteru zdecydowały o tym, że ludzie od niepamiętnych czasów inscenizowali walki pomiędzy kogutami.

Prawdopodobnie pierwsze walki kogutów miały miejsce w Południowej Azji, gdzie prym wiódł przodek dzisiejszego kurczaka Gallus gallus. Z czasem ten gatunek został skrzyżowany z dzikim i gwałtownym gatunkiem Gallus sonneratii. To wymieszanie genów spowodowało, że współczesne kurczaki wyróżniają się żółtą barwą skóry.

Oba gatunki były trenowane i żywione tylko po to, aby walczyć ze sobą ku uciesze widzów. Dość szybko inscenizowanie walk kogutów stało się sportem, który rozpowszechnił się także na Bliskim Wschodzie. Przeniesienie rozrywki zawdzięczamy głównie żołnierzom, kupcom i podróżnikom. Stopniowo walki kogutów pojawiły się także na ziemiach greckich, gdzie oglądanie takich widowisk stało się po prostu modne.

Wraz z podbiciem Grecji w II wieku p.n.e. sport rozpowszechnił się w Republice Rzymskiej. Początkowo Rzymianie uważali rywalizację ptaków za śmieszną rozrywkę i kolejne „dziwactwo Greków”. Z czasem jednak walki kogutów stawały się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród biedoty. Nie znaczy to jednak, że wyższe warstwy społeczne nie zauważały tego zjawiska. Do dziś dnia zachowały się srebrne monety oraz piękne mozaiki ukazujące walki ptaków, co dowodzi że rozrywka ta wypełniała niektórym codziennym tryb życia. Za panowania cesarza Tyberiusza i Klaudiusza (początek I wieku n.e.) wyspecjalizowali się trenerzy kogutów, którzy żyli z zakładów.

Jako że Imperium Rzymskie rozpościerało się na ziemiach Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy zwyczaj wystawiania walk kogutów rozpowszechnił się na wszystkich tych ziemiach. Po upadku Rzymu krwawa rozrywka była nadal pielęgnowana, jednak już w średniowiecznej Europie. Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych form hazardu w Ameryce Łacińskiej i Azji.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów