Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wejście w świat dorosłych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski chłopiec z bullą
Rzymski chłopiec z bullą

Rytuał dojrzewania młodego Rzymianina polegał na zgoleniu brody i zdjęciu swojego bulla,  amuletu noszonego w celu ochrony go przed złymi duchami i urokami w czasie niepełnoletności. Młody mężczyzna dedykował bullę bóstwom domowym, Larom.

Następnie zakładał togę, tzw. toga virilis („toga męskości”), był zapisywany jako obywatel do cenzusu i zaczynał służbę wojskową. Cała ceremonia miała miejsce w czasie Liberaliów (17 marca), festiwalu na cześć boga Liber Pater, który uosabiał wolność polityczną i seksualną. Zdarzało się jednak, że datę wybierano indywidualnie.

Starożytne Rzymianki z kolei, w porównaniu do Greczynek, nie miały aż tak bogatych rytuałów przejścia w świat dorosłych. Dojrzewająca Rzymianka poświęcała swoją lalkę Artemidze, bogini wieku dziewczęcego lub też Afrodycie, w przypadku kiedy brała ślub. W czasie rytuału przejścia w świat dorosłych dziewczyna zakłada tunica recta („pionowa tunika”), którą zazwyczaj sama sobie przędła.

Rzymianki były według rzymskiej tradycji zobowiązane do pozostania dziewicami aż do ślubu. Z kolei mężczyźni bardzo często byli celowo zabierani do lupanarów, aby tam mogli stracić swoją cnotę z wyszkoloną nałożnicą.

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa 1983

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów