Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wejście w świat dorosłych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski chłopiec z bullą
Rzymski chłopiec z bullą

Rytuał dojrzewania młodego Rzymianina polegał na zgoleniu brody i zdjęciu swojego bulla,  amuletu noszonego w celu ochrony go przed złymi duchami i urokami w czasie niepełnoletności. Młody mężczyzna dedykował bullę bóstwom domowym, Larom.

Następnie zakładał togę, tzw. toga virilis („toga męskości”), był zapisywany jako obywatel do cenzusu i zaczynał służbę wojskową. Cała ceremonia miała miejsce w czasie Liberaliów (17 marca), festiwalu na cześć boga Liber Pater, który uosabiał wolność polityczną i seksualną. Zdarzało się jednak, że datę wybierano indywidualnie.

Starożytne Rzymianki z kolei, w porównaniu do Greczynek, nie miały aż tak bogatych rytuałów przejścia w świat dorosłych. Dojrzewająca Rzymianka poświęcała swoją lalkę Artemidze, bogini wieku dziewczęcego lub też Afrodycie, w przypadku kiedy brała ślub. W czasie rytuału przejścia w świat dorosłych dziewczyna zakłada tunica recta („pionowa tunika”), którą zazwyczaj sama sobie przędła.

Rzymianki były według rzymskiej tradycji zobowiązane do pozostania dziewicami aż do ślubu. Z kolei mężczyźni bardzo często byli celowo zabierani do lupanarów, aby tam mogli stracić swoją cnotę z wyszkoloną nałożnicą.

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa 1983

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów