Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wielka bratobójcza walka

Bitwa pod Filippi 42 p.n.e
Bitwa pod Filippi 42 p.n.e | Autor: Si Sheppard

Okres wojen domowych I wieku p.n.e. był czasem wielkiej bratobójczej walki między samymi obywatelami Rzymu. Jak zauważył Marek Fawoniusz, przyjaciel Katona: „podlejsza od bezprawia monarchii jest wojna bratobójcza”.

Przedstawiciele rodów patrycjuszowskich pomimo niechęci do kumulowania władzy w rękach Oktawiana Augusta, jako princepsa woleli zgodzić się na odejście od zasad republikańskich na rzecz ładu i zakończenia przelewu krwi Rzymian. Ukuło się nawet stwierdzenie Pax et Princeps („Pokój pod rządami Princepsa”).

Źródła wykorzystane
  • Syme Ronald, Rewolucja rzymska, Poznań

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów