Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wielka kolumnada w Apamei

Najdłuższa antyczna ulica z kolumnadą w Apamei
Najdłuższa antyczna ulica z kolumnadą w Apamei

W mieście Apamea (obecna Afamia) w zachodniej Syrii zachowało się wiele ruin antycznego miasta. Znajduje się tutaj między innymi najdłuższa antyczna ulica z kolumnadą.

Kolumnada ciągnie się na dystansie niemal 2 km. Powstała w II wieku n.e., po tym jak miasto zostało mocno zniszczone w 115 roku n.e. przez trzęsienie ziemi. Ulica otoczona kolumnadą prowadziła z północy na południe – cardo maximus. Miała ona 20, 79 metrów szerokości i pokryta była wapieniem. Kolumny miały 9 metrów wysokości i 90 cm średnicy.

Źródła wykorzystane
  • Jean Ch. Balty, Apamea in Syria in the Second and Third Centuries A.D, 1988

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów