Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wielka szyszka pinii w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wielka szyszka pinii w Rzymie
Wielka szyszka pinii w Rzymie

W niszy ściany Watykanu znajduje się olbrzymia szyszka pinii (nazywana Fontana della Pigna lub po prostu Pigna), która niegdyś pełniła rolę fontanny w czasach rzymskich.

Obiekt ma niemal cztery metry wysokości. Niegdyś z jej szczytu wydobywała się woda. Wielka szyszka stała obok Panteonu i Świątyni Izydy.

Szyszka była istotnym symbolem wśród Babilończyków, Egipcjan, Greków, Rzymian czy chrześcijan. Wciąż jednak naukowcy nie są w stanie jednoznacznie powiedzieć, co też miała symbolizować.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów