Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Willa Liwii w Prima Porta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Willa Liwii w Prima Porta
Willa Liwii w Prima Porta

Villa Liwii, żony Oktawiana Augusta, została odkryta w 1863 r. w Prima Porta, na północ od Rzymu. Nie lada sensację wzbudziło odnalezienie podziemnego pomieszczenia, którego ściany w całości zdobił niesamowity fresk letniego ogrodu.

Widzimy na nim elegancki płotek tworzący regularne nisze, różnorodne drzewa pełne owoców, ptaki, wypielęgnowany trawnik. Błękit nieba zlewa się z zielenią roślinności, a całość tworzy wspaniały, uspokajający pejzaż. Prawdopodobnie podczas letnich posiłków 2000 lat temu (pomieszczenie było przypuszczalnie jadalnią używaną w czasie upałów) oczy Liwii patrzyły na ten sam sielski obraz, który my dzisiaj możemy podziwiać w rzymskim Palazzo Massimo.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów