Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wizerunki na monetach rzymskich

Moneta Augusta
Moneta Augusta

Schyłek republiki rzymskiej zmienił ikonografię monet. Za czasów Juliusza Cezara po raz pierwszy pojawił się w 44 r. p.n.e. na rzymskiej monecie wizerunek człowieka żyjącego – ówczesnego dyktatora. Zwyczaj ten szybko znalazł licznych naśladowców. W czasie walk toczonych po śmierci Cezara przez wodzów upadającej republiki, niemal wszyscy: Marek Antoniusz, Oktawian, Sekstus Pompejusz, a nawet obrońca tradycji republikańskich – Marek Juniusz Brutus, zamieszczali na monetach własny wizerunek.

Wipszycka Ewa, Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa 1982

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów