Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wojny tylko w lato

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski jeździec
Rzymski jeździec

Antyczni Rzymianie jako lud rolniczy wojny pierwotnie toczyli jedynie w lato, pomiędzy okresami siewów i żniw, a przed zimą, kiedy trudniej prowadzono manewry wojskowe. Po raz pierwszy wojnę w czasie zimy Rzym prowadził na początku IV wieku p.n.e., kiedy to Rzymianie przystąpili do oblężenia etruskiego miasta Weje.

Co ciekawe wydarzenie to było gorąco dyskutowane w stolicy i dalej zarzekano się, że lepiej przerwać działania wojenne na zimę i podobnie jak letnie ptaki szukać schronienia na czas mrozów.

Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia Miasta, 5.6

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów