Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wojny tylko w lato

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski jeździec clibanarii
Rzymski jeździec clibanarii

Antyczni Rzymianie jako lud rolniczy wojny pierwotnie toczyli jedynie latem, pomiędzy okresami siewów i żniw, a przed zimą, kiedy trudniej prowadzono manewry wojskowe. Po raz pierwszy wojnę w czasie zimy Rzym prowadził na początku IV wieku p.n.e., kiedy to Rzymianie przystąpili do oblężenia etruskiego miasta Weje.

Co ciekawe wydarzenie to było gorąco dyskutowane w stolicy i dalej zarzekano się, że lepiej przerwać działania wojenne na zimę i podobnie jak letnie ptaki szukać schronienia na czas mrozów.

Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia Miasta, 5.6

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów