Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wojownik trzymający za nogę umierające dziecko

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wojownik trzymający za nogę umierające dziecko
Wojownik trzymający za nogę umierające dziecko

Antyczna rzeźba ukazująca wojownika trzymającego za nogę umierające dziecko. Obiekt datowany na II-III wiek n.e. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Badacze mają różne interpretacje sceny. Uważa się, że mężczyzna to Achilles z ciałem Troilosa (syn Priama) lub Neoptolemos (syn Achillesa) z Astyanaksem (syn Hektora). Scena jest niezwykle dynamiczna i przedstawia moment zabicia chłopca.

Jak podaje opis muzealny, w XVI wieku przeprowadzono poprawki na rzeźbie i nadano twarzy mężczyzny rysy cesarza Kommodusa, który zapamiętany został jako okrutny władca.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów