Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wrak rzymskiego statku z Comacchio

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wrak rzymskiego statku z Comacchio
Wrak rzymskiego statku z Comacchio | Zdjęcie: Soprintendenza per i Beni Archeologici of the Emilia Romagna

Wrak rzymskiego statku handlowego z Comacchio, w północnych Włoszech. Statek miał ok. 20 metrów długości i 5 metrów szerokości. Wrak odkryty został w 1981 roku podczas konserwacji kanału melioracyjnego. Jak sugerują badacze, statek został zapewne wyrzucony na brzeg przez sztorm u ujścia rzeki.

Statek był załadowany licznymi amforami wina i oliwy z oliwek oraz sztabami ołowiu. Beztlenowe środowisko w jakim zachował się obiekt spowodował, że po dziś dzień możemy bardzo dobrze przyjrzeć się artefaktom drewnianym i skórzanym czy włóknom roślinnym. Co więcej, w całości przetrwała kotwica, która mierzy 2,25 metra długości. We wraku znaleziono także obiekty wotywne, naczynia, szklanki, sandały i wyposażenie wojskowe. Odnalezione uzbrojenie wojskowe potwierdza, że statki kupieckie często były ochraniane przez zwykłych żołnierzy.

Znalezisko jest datowane na koniec I wieku p.n.e.; obecnie znajduje się w Museo Delta Antico w Comacchio.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów