Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wydarzenia w Askulum w 91 roku p.n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roman mosaic showing the actor in a mask
Rzymska mozaika ukazująca aktora w masce

W roku 91 p.n.e. w mieście Askulum (miasto Sabinów w południowej Italii) miały miejsce pokazy teatralne, w trakcie których rzymska część widowni zabiła jednego z komików, który wykazywał anty-rzymską postawę. Kiedy jako następny miał wystąpić aktor o latyńskim pochodzeniu, mężczyzna postanowił wybrnąć dowcipem z sytuacji, bojąc się o swoje życie.

Komik miał na scenie powiedzieć: „Ja też nie jestem Rzymianinem. Przemierzam wzdłuż i wszerz Italię i zabiegam o względy ludzi, bawiąc ich i sprawiając im radość. Oszczędźcie więc jaskółkę, której bogowie pozwalają gnieździć się bezpiecznie we wszystkich waszych domach!”.

Finalnie, po zakończeniu występów teatralnych w mieście zginęli wszyscy obywatele rzymscy. Wydarzenie, jest dowodem na to, że podziały społeczne na tle pochodzenia (Rzymianin, nie-Rzymianin) były niezwykle żywe na początku I wieku p.n.e. Nienawiść panująca wśród mieszkańców różnych miast Italii wobec Rzymian i vice versa wynikała z przywilejów, jakie posiadali ci pierwsi. Doprowadziło to do wybuchu tzw. wojny ze sprzymierzeńcami (bellum sociale) w roku 91 p.n.e. Wydarzenia w Askulum były preludium wybuchu niepokojów i walki o swoje prawa.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów