Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyjątkowy fresk ukazujący porwanie Kasandry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyjątkowy fresk ukazujący porwanie Kasandry
Wyjątkowy fresk ukazujący porwanie Kasandry

Fresk rzymski ukazujący Ajasa tzw. „Małego” porywającego Kasandrę (córkę króla Troi, Priama), która szukała schronienia u stóp drewnianej statuy Ateny (tzw. palladium lub palladion). Ajas miał się także dopuścić gwałtu na kobiecie. Do tego wydarzenia miało dojść w nocy upadku Troi. Było to prawdziwe świętokradztwo, za które potem został ukarany.

Kasandra umiała przepowiadać przyszłość, jednak klątwa jaką na nią rzucono powodowała, że nikt jej nie wierzył. Tym samym jej zapowiedzi o upadku Troi zostały zlekceważone.

Wspaniałe dzieło znajduje się w Casa del Menandro w Pompejach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów