Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyjątkowy fresk ukazujący porwanie Kasandry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyjątkowy fresk ukazujący porwanie Kasandry
Wyjątkowy fresk ukazujący porwanie Kasandry

Fresk rzymski ukazujący Ajasa tzw. „Małego” porywającego Kasandrę (córkę króla Troi, Priama), która szukała schronienia u stóp drewnianej statuy Ateny (tzw. palladium lub palladion). Ajas miał się także dopuścić gwałtu na kobiecie. Do tego wydarzenia miało dojść w nocy upadku Troi. Było to prawdziwe świętokradztwo, za które potem został ukarany.

Kasandra umiała przepowiadać przyszłość, jednak klątwa jaką na nią rzucono powodowała, że nikt jej nie wierzył. Tym samym jej zapowiedzi o upadku Troi zostały zlekceważone.

Wspaniałe dzieło znajduje się w Casa del Menandro w Pompejach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów