Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wymarły zawód w starożytnym Rzymie – wyrywacz włosów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska rzeźba ukazująca mężczyznę z brodą
Rzymska rzeźba ukazująca mężczyznę z brodą

Może dziwić, ale zawód wyrywacza włosów naprawdę istniał i był bardzo często wykonywany w Rzymie. Wyrywacz wykonywał swoją pracę zarówno pod pachami jak i w miejscach intymnych dla kobiet i mężczyzn.

Rzymianie często wystawiali swoje nagie ciała na widok publiczny m.in. w publicznych łaźniach. W tym celu musieli upewnić się, że są zadbani i nie śmierdzą. Łaźnie w tym celu zatrudniały zazwyczaj kilka osób zajmujących się wyrywaniem włosów. Usługa była skierowana do klasy średniej oraz do elit starożytnych Rzymian. Najbiedniejszych mieszkańców nie było stać na częstą kąpiel, a co dopiero na taki luksus. Dodatkowo zabieg był bardzo często bolesny.

Zadaniem wyrywacza było wyrywanie włosów pod pachami klientów, aby spróbować zminimalizować nieprzyjemny zapach. Dodatkową usługą było wyrywanie włosów w miejscach intymnych, aby poprawić wygląd ciała na bardziej symetryczny. Kobiety obsługiwały kobiety, a mężczyźni mężczyzn. Używano zazwyczaj pęset. Pęsety były wykonane z rozpalonego z brązu i miały kształt sierpów. Sam widok mógł być kojarzony z narzędziami tortur.

Autor: Adrian Jesionowski
Źródła wykorzystane
  • Campbell Brian, The Romans and Their World: A short introduction
  • Garrett Ryan, Nagie posągi brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów