Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyuzdani Rzymianie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie graffiti
Rzymskie graffiti

Antyczni Rzymianie może byli mniej wyuzdani od Greków, co nie znaczy że w sferze publicznej nie pozwalali sobie na seksualne komentarze. I tak na przykład w Pompejach po dziś dzień można odczytać graffiti wykonane na ścianach budynków. Jedno z nich: „Płaczcie kobiety. Mój penis Wam się oddawał. Teraz penetruje męskie tyłki. Żegnaj cudowna żeńskości!”.

Podobnie było w sferze grobowej. Rzymskie nagrobki były zwykle zapełnione szczegółowym opisem życia zmarłego. Co ciekawe nie rezygnowano nawet z tematyki seksualnej. I tak na przykład mąż, który pochował swoją żonę kazał wyryć na jej nagrobku informację, kiedy oboje mieli swój pierwszy stosunek.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów