Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Xylospongium – rzymski protoplasta papieru toaletowego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Xylospongium – rzymski protoplasta papieru toaletowego
Xylospongium – rzymski protoplasta papieru toaletowego

Xylospongium służył Rzymianom do oczyszczenia odbytu, Amerykanie uczynili z niego przyrząd do czyszczenia toalety.

Xylospongium lub tersorium, znany również jako gąbka na patyku, był higienicznym przyrządem wykorzystywane przez starożytnych Rzymian do wycierania odbytu z resztek kału1, składający się z patyka (grecki: ξύλον, Xylon) i z gąbki morskiej (gr. σπόγγος, gąbki) zamocowanej na jednym jego końcu.

Tersorium było wspólne dla wszystkich osób korzystających z publicznych latryn. Aby wyczyścić gąbkę, użytkownik płukał ją w wiadrze z wodą i solą (lub octem)2. Nie trzeba dodawać, że ów „higieniczny” przyrząd stawał się pożywką dla bakterii, powodując rozprzestrzenianie się chorób – zwłaszcza w obozach wojskowych3. Całe szczęście Amerykanie przekształcili Xylospongium w niezastąpioną dziś szczotkę toaletową, a Rzymianom pozostało do dziś zamiłowanie do obmywania okolic krocza, lecz czynią to już przy użyciu bardziej higienicznego bidetu, który we Włoszech jest na wyposażeniu każdej toalety.

Autor: Kamila Hankus
Przypisy
  1. Mirsky, Steve, „Dotarcie na dno”, Scientific American
  2. Nash, Stephen E, "Co robili starożytni Rzymianie bez papieru toaletowego?"
  3. Gigante Linda. „Śmierć i choroby w starożytnym Rzymie”, innominatesociety.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów