Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zachowana czaszka germańskiego wojownika z plemienia Swebów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowana czaszka germańskiego wojownika z plemienia Swebów
Zachowana czaszka germańskiego wojownika z plemienia Swebów

Zachowana czaszka germańskiego wojownika z plemienia Swebów, która datowana jest na około 100 rok n.e. Głowę odkryto w Osterby, w północnych Niemczech – z racji na miejsce znaleziska naukowcy określają je jako „Człowiek z Osterby”.

Mężczyzna zginął od uderzenia tępym przedmiotem; następnie ścięto głowę i ją wrzucono do bagna. Dzięki świetnym warunkom, w jakich znalazła się głowa, do naszych czasów zachowały się włosy wojownika, które związane są w charakterystyczny swebski węzeł. Co ciekawe, kolor włosów zmienił się z racji na warunki bagienne z blond na rude.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów