Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zachowana lorica segmentata

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowana lorica segmentata
Zachowana lorica segmentata

Niezwykle rzadkie i dobrze zachowane pozostałości zbroi rzymskich legionistów – lorica segmentata ze zrekonstruowanym fragmentem. Obiekt datowany na I-II wiek n.e. (prawdopodobnie lata 122-138 n.e.) obiekt znajduje się w muzeum w Corbridge Roman Town.

Artefakt odkryty został w roku 1964 w administracyjnej części rzymskiego fortu Coria, niedaleko współczesnego miasta Corbridge (północna Anglia). Metalowe kawałki zbroi (sześć dolnych i sześć górnych elementów) znajdowały się w drewnianej skrzyni obitej żelazem i pokrytej skórą. Dzięki temu znalezisku naukowcy dowiedzieli się finalnie jak montowana i wiązana była lorica segmentata.

Skarb określany jest jako „skarb Corbridge”. Poza wspomnianymi elementami zbroi w skrzyni znajdowały się groty strzał (wciąż związane sznurkiem), śruby artyleryjskie; pochwa na miecz, różne narzędzia, przedmioty związane ze stolarstwem, małe drewniane wiadro lub kufel. Były też resztki piór (prawdopodobnie od poduszek lub pióropuszy hełmów), tabliczki woskowe i fragmenty papirusu.

Skrzynia oraz elementy organiczne w środku zachowały się w dobrym stanie, dzięki mineralizacji spowodowanej przez rdzewienie elementów metalowych.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie: Hjortr (Hart) | Reenactment.blogcrib.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów