Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zachowana lorica segmentata

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowana lorica segmentata
Zachowana lorica segmentata

Niezwykle rzadkie i dobrze zachowane pozostałości zbroi rzymskich legionistów – lorica segmentata ze zrekonstruowanym fragmentem. Obiekt datowany na I-II wiek n.e. (prawdopodobnie lata 122-138 n.e.) obiekt znajduje się w muzeum w Corbridge Roman Town.

Artefakt odkryty został w roku 1964 w administracyjnej części rzymskiego fortu Coria, niedaleko współczesnego miasta Corbridge (północna Anglia). Metalowe kawałki zbroi (sześć dolnych i sześć górnych elementów) znajdowały się w drewnianej skrzyni obitej żelazem i pokrytej skórą. Dzięki temu znalezisku naukowcy dowiedzieli się finalnie jak montowana i wiązana była lorica segmentata.

Skarb określany jest jako „skarb Corbridge”. Poza wspomnianymi elementami zbroi w skrzyni znajdowały się groty strzał (wciąż związane sznurkiem), śruby artyleryjskie; pochwa na miecz, różne narzędzia, przedmioty związane ze stolarstwem, małe drewniane wiadro lub kufel. Były też resztki piór (prawdopodobnie od poduszek lub pióropuszy hełmów), tabliczki woskowe i fragmenty papirusu.

Skrzynia oraz elementy organiczne w środku zachowały się w dobrym stanie, dzięki mineralizacji spowodowanej przez rdzewienie elementów metalowych.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie: Hjortr (Hart) | Reenactment.blogcrib.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów