Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zewnętrzne schody amfiteatru rzymskiego w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Schody przy rzymskim amfiteatrze
Schody przy rzymskim amfiteatrze | Zdjęcie: Norbert Nagel | Wikimedia Commons

Zewnętrzne schody amfiteatru rzymskiego w Pompejach. Budowla mogła pomieścić nawet 12 tysięcy widzów (niektórzy podają liczbę 20 tysięcy), stąd też należało zapewnić odpowiedni sposób opuszczenia budowli. Na arenie miały miejsce głównie walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Amfiteatr został „pogrzebany” w wyniku wybuchu Wezuwiusza w roku 79 n.e.

Konstrukcja powstała zapewne około roku 80 p.n.e. Jak wskazuje zachowana inskrypcja jej budowę zlecili wyżsi urzędnicy Caius Quintus Valgus i Marcus Portius.

Zachowany amfiteatr jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych budowli rzymskich, a najstarszym amfiteatrem.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów