Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Złoty kamień milowy (Milliarium Aureum)

Pozostałość napisu w łacinie Milliarium Aureum
Pozostałość napisu w łacinie Milliarium Aureum. | Zdjęcie: Longbow4u | Na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Cesarz Oktawian August uwielbiał porządek w swoim państwie. W tym celu zlecił zbudowanie tzw. „złotego kamienia milowego” (Milliarium Aureum) w pobliżu świątyni Saturna w centralnej części rzymskiego Forum. Dzisiejsi badacze sądzą, że na kamieniu mogła znajdować się lista ważniejszych miast Imperium z odległością do nich.

Uważano także, że wszystkie drogi zaczynały swój bieg w tym miejscu, a odległości były mierzone względem kamienia. Stąd też stwierdzenie, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Późniejszy cesarz Konstantyn Wielki określał go mianem Umbilicus Urbis Romae lub „pępkiem Rzymu”.

Źródła wykorzystane
  • Samuel Ball Platner, A Topographical Dictionary of Ancient Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów