Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Żydzi byli prześladowani w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Artwork by Radu Oltean~Amelianvs
Artwork by Radu Oltean~Amelianvs | Zdjęcie: Radu Oltean | Ancient Warfare

Zwykle po powstaniach Żydów w Imperium Rzymskim następowały różnego rodzaju prześladowania ludności żydowskiej ze strony narodów wyznających wiarę politeistyczną. Przemoc pojawiała się  nie tylko w Judei, ale w innych miastach na wschodzie, gdzie istniały duże skupiska mniejszości żydowskiej. Zwłaszcza Rzymianie i Grecy prześladowali Żydów; nie można jednak zapominać także o poganach i późnych chrześcijanach.

Występował szereg różnic między społeczeństwem rzymskim a żydowskim. Rzymianie nie do końca rozumieli, czemu Żydzi nie jadają wieprzowiny (ulubione mięso Rzymian), obrzezają chłopców oraz czemu nie umieszczają podobizny swojego boga w świątyniach.

Występowały także różnice w podejściu do religii, życia i państwowości. Rzym na przykład posiadał wiele świątyń i bóstw; Żydzi jedną świątynię i jednego boga. Rzymianie uważali że czas płynie i nic nie jest w stanie zmienić przeszłości. Żydzi z kolei uważali, że występuje pewien schemat, a wydarzenia powtarzają się co jakiś czas. Inne podejście występowało także co do państwa. Dla Rzymian kraj był „rzeczą publiczną” (res publica), o którą dbali wszyscy obywatele; Żydzi nie posiadali nawet formalnych, politycznych zgromadzeń, działających na rzecz dobra ogółu. Dla nich wyznacznikiem dobra, moralności i porządku społecznego było słowo boże.

Co istotne różnice występowały także w odniesieniu do takich prozaicznych kwestii jak urodziny. Rzymianie dzień narodzin upamiętniali i świętowali, a sama data urodzin cesarza była świętem państwowym. Żydzi nie świętowali swoich urodzin. Co ciekawe jedyny dzień narodzin w Torze występuje w odniesieniu do faraona Egiptu.

Pomimo jednak tych wszystkich odmiennych zachowań i tradycji Rzymianie nie byli wrogo nastawieni do Żydów. Początkowo Żydzi w miastach Imperium traktowani byli tolerancyjnie, godzono się na ich wierzenia oraz akceptowano „inność”. Istniało swoiste modus vivendi („sposób życia”), a historycy rzymscy traktowali odmienność kulturową Żydów jako coś ciekawego i godnego zainteresowania.

Sytuacja uległa zmianie wraz z rosnącymi niepokojami w Judei i kolejnymi buntami przeciwko rzymskiej dominacji. Opór Żydów przekreślił tolerancyjne podejście Rzymian do żydowskiej kultury i religii. Żydzi zaczęli być brutalnie prześladowani i mordowani nie tylko wówczas jak doszło do otwartego buntu, ale także na co dzień. Tak więc, jak się okazuje nie tylko chrześcijanie mogli mówić o prześladowaniach.

Źródła wykorzystane
  • Martin Goodman, Rome and Jerusalem: The Clash of Ancient ­Civilizations

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów