Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pont

Starożytna kraina w północno-wschodniej Azji Mniejszej, nadmorska część Kapadocji. Na terenach Pontu powstało w końcu IV wieku p.n.e. niepodległe państwo, założone przez Mitrydatesa I Ktistesa (tytuł króla w 281 p.n.e.). Jego następcy prowadzili długotrwałe wojny z pobliskimi miastami-koloniami greckimi (Synopą, Trapezuntem, Amissos).

Wielkość Pontu zapoczątkował Farnaces I (ok. 185-169 p.n.e.), który zdobył Synopę i przekształcił ją w stolicę państwa. Największą potęgą był Pont za panowania Mitrydatesa VI Eupatora (przełom II i I wiek p.n.e.). Pont opanował wtedy Królestwo Bosporańskie, Małą Armenię i Kolchidę.

Dążenie do podporządkowania sobie całej Azji Mniejszej wywołało sprzeciw Rzymu i doprowadziło do wybuchu wojny między Rzymem a Pontem (trzy wojny w latach 88-63 p.n.e.). Starcie z ekspansjonistycznie nastawionym Rzymem skończyło się klęską Pontu, który został opanowany w 63 p.n.e. i wraz z Bitynią zamieniony w prowincję rzymską.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów