Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pont

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Starożytna kraina w północno-wschodniej Azji Mniejszej, nadmorska część Kapadocji. Na terenach Pontu powstało w końcu IV wieku p.n.e. niepodległe państwo, założone przez Mitrydatesa I Ktistesa (tytuł króla w 281 p.n.e.). Jego następcy prowadzili długotrwałe wojny z pobliskimi miastami-koloniami greckimi (Synopą, Trapezuntem, Amissos).

Wielkość Pontu zapoczątkował Farnaces I (ok. 185-169 p.n.e.), który zdobył Synopę i przekształcił ją w stolicę państwa. Największą potęgą był Pont za panowania Mitrydatesa VI Eupatora (przełom II i I wiek p.n.e.). Pont opanował wtedy Królestwo Bosporańskie, Małą Armenię i Kolchidę.

Dążenie do podporządkowania sobie całej Azji Mniejszej wywołało sprzeciw Rzymu i doprowadziło do wybuchu wojny między Rzymem a Pontem (trzy wojny w latach 88-63 p.n.e.). Starcie z ekspansjonistycznie nastawionym Rzymem skończyło się klęską Pontu, który został opanowany w 63 p.n.e. i wraz z Bitynią zamieniony w prowincję rzymską.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów