Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ammaia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ammaia
Ammaia

Ammaia to rzymskie miasto w środkowo-wschodniej Portugalii (niedaleko Marvao), które zostało założone pod koniec I wieku p.n.e. Miasto obejmowało obszar 25 ha, zasiedlone było przez około 2000 osób i było prosperującym miastem w prowincji Luzytania. Miasto założone zostało na lewym brzegu rzeki Sever. Ziemia w tym rejonie jest żyzna, co gwarantowało dobre plony; co więcej mieszkańcy mieli bardzo dobry dostęp do wody pitnej.

Za panowania cesarza Klaudiusza Ammaia otrzymała status civitas; między połowem I i połową II wieku n.e. z kolei otrzymała status municipium. Miasto opuszczone zostało w pierwszej połowie VI wieku n.e.

Do tej pory naukowcom udało się wydobyć z ziemi kilka obszarów miast:

  1. Brama wjazdowa i towarzyszące jej mury; zachowały się także pozostałości po dwóch wieżach. Brama była skierowana na stolicę Luzytanii – Augusta Emerita (obecna Merida).
  2. Mały kompleks termalny, znajdujący się w pobliżu forum. Termy posiadały: szatnię, salę z zimną i gorącą wodą, mały zamknięty i duży otwarty basen;
  3. Zachowane pozostałości domu rzymskiego, z kuchnią, opierający się o mury miasta;
  4. Forum i świątynia. Miejsce to było centrum życia politycznego, społecznego i ekonomicznego. Tutaj znajdowała się bazylika, będąca miejscem gdzie toczyły się rozprawy sądowe oraz kuria – miejsce władz.

W trakcie wykopalisk udało się wydobyć liczne obiekty związane z pochówkiem, biżuterię, jak i elementy życia codziennego. Te możliwe są do zobaczenia w lokalnym muzeum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów