Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ammaia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ammaia
Ammaia

Ammaia to rzymskie miasto w środkowo-wschodniej Portugalii (niedaleko Marvao), które zostało założone pod koniec I wieku p.n.e. Miasto obejmowało obszar 25 ha, zasiedlone było przez około 2000 osób i było prosperującym miastem w prowincji Luzytania. Miasto założone zostało na lewym brzegu rzeki Sever. Ziemia w tym rejonie jest żyzna, co gwarantowało dobre plony; co więcej mieszkańcy mieli bardzo dobry dostęp do wody pitnej.

Za panowania cesarza Klaudiusza Ammaia otrzymała status civitas; między połowem I i połową II wieku n.e. z kolei otrzymała status municipium. Miasto opuszczone zostało w pierwszej połowie VI wieku n.e.

Do tej pory naukowcom udało się wydobyć z ziemi kilka obszarów miast:

  1. Brama wjazdowa i towarzyszące jej mury; zachowały się także pozostałości po dwóch wieżach. Brama była skierowana na stolicę Luzytanii – Augusta Emerita (obecna Merida).
  2. Mały kompleks termalny, znajdujący się w pobliżu forum. Termy posiadały: szatnię, salę z zimną i gorącą wodą, mały zamknięty i duży otwarty basen;
  3. Zachowane pozostałości domu rzymskiego, z kuchnią, opierający się o mury miasta;
  4. Forum i świątynia. Miejsce to było centrum życia politycznego, społecznego i ekonomicznego. Tutaj znajdowała się bazylika, będąca miejscem gdzie toczyły się rozprawy sądowe oraz kuria – miejsce władz.

W trakcie wykopalisk udało się wydobyć liczne obiekty związane z pochówkiem, biżuterię, jak i elementy życia codziennego. Te możliwe są do zobaczenia w lokalnym muzeum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów