Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Syrakuzy

Syrakuzy były w starożytności kolonią Koryntu założoną około 733 roku p.n.e. Od około 485 roku p.n.e. Syrakuzami rządzili tyrani (Gelon, Hieron I) dążący do zjednoczenia Greków sycylijskich i wyparcia Kartagińczyków z wyspy (zwycięstwo pod Himerą 480 rok p.n.e.). Po obaleniu na krótko tyranii (467-466 p.n.e.) doszło do zamieszek wewnętrznych i osłabienia pozycji Syrakuz. Kartagina ponowiła próby zdobycia wyspy (409-405 p.n.e.), co ułatwiło Dionizjuszowi I, twórcy potęgi Syrakuz, dojście do władzy. Kolejne walki o władzę (Dionizjusz II i Dion) przyniosły przywrócenie demokracji.

W II wojnie punickiej Syrakuzy, sprzymierzone z Kartaginą, zostały zdobyte i złupione przez Rzymian (212 rok p.n.e., śmierć Archimedesa). Stały się jednym z rzymskich miast prowincjonalnych.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów