Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Azja Mniejsza rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Azja Mniejsza w czasach rzymskich
Azja Mniejsza w czasach rzymskich

Azja mniejsza (Asia minor) jest to część zakątku Azji zwana powszechnie Anatolią. To tutaj swoje siedziby mieli mieszkańcy którzy zbudowali Troję. W tym zakątku półwyspu panował również na wpół legendarny król Krezus. Później ziemie przeszły pod panowanie perskie. W IV wieku p.n.e. po upadku państwa Aleksandra Wielkiego dostały się w ręce dynastii Seleukidów.

Na zachodzie funkcjonowało z kolei państwo pergamońskie, które za panowania Attalusa zostało zapisane Rzymowi w 133 roku p.n.e. W 88 roku p.n.e. rozpoczęły się jednakże kolejne zmagania w tym zakątku związane z powstaniem Mitrydatesa. Zmagania zakończyły się dopiero w 74 roku p.n.e., jednakże ostateczne poddanie tej krainy władzy rzymskiej wiąże się z podbojami Pompejusza na wschodzie w latach 60-tych p.n.e. Azja mniejsza stała się kolejną prowincją na stałe połączoną z Rzymem, a nie jedynie państwem zależnym.

Świetność tego zakątku przypadła jednakże dopiero na lata IV wieku n.e. kiedy to w 326 roku n.e. Konstantyn Wielki wyniósł niewielkie dotąd Bizancjum do roli drugiego Rzymu. Późniejszy Konstantynopol miał się stać największym miastem Europy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów