Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Azja Mniejsza rzymska

Azja mniejsza (Asia minor) jest to część zakątku Azji zwana powszechnie Anatolią. To tutaj swoje siedziby mieli mieszkańcy którzy zbudowali Troję. W tym zakątku półwyspu panował również na wpół legendarny król Krezus. Później ziemie przeszły pod panowanie perskie. W IV wieku p.n.e. po upadku państwa Aleksandra Wielkiego dostały się w ręce dynastii Seleukidów.

Na zachodzie funkcjonowało z kolei państwo pergamońskie, które za panowania Attalusa zostało zapisane Rzymowi w 133 roku p.n.e. W 88 roku p.n.e. rozpoczęły się jednakże kolejne zmagania w tym zakątku związane z powstaniem Mitrydatesa. Zmagania zakończyły się dopiero w 74 roku p.n.e., jednakże ostateczne poddanie tej krainy władzy rzymskiej wiąże się z podbojami Pompejusza na wschodzie w latach 60-tych p.n.e. Azja mniejsza stała się kolejną prowincją na stałe połączoną z Rzymem, a nie jedynie państwem zależnym.

Świetność tego zakątku przypadła jednakże dopiero na lata IV wieku n.e. kiedy to w 326 roku n.e. Konstantyn Wielki wyniósł niewielkie dotąd Bizancjum do roli drugiego Rzymu. Późniejszy Konstantynopol miał się stać największym miastem Europy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów