Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Galacja rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Galacja w świecie rzymskim
Galacja rzymska

Galacja – nazwa tego terytorium wzięła się przede wszystkim od ludu, który przybył na te ziemie około IV wieku p.n.e. Byli to Gallowie. Około 280 roku p.n.e. ludy te udały się w dalszą podróż by zając ziemie Tracji.

Ziemie te, jak wiele innych znalazły się w sferze zainteresowań rzymskich, podczas wielkiej kampanii Pompejusza, który w 64 roku p.n.e. zorganizował je jako prowincję, zresztą jak szereg innych. Mimo wszystko Galatowie wciąż byli rządzeni przez własnego króla (co można je początkowo zakwalifikować bardziej jako posiadłość buforową czy państwo satelickie), mimo iż Rzymianie narzucili im szereg własnych instytucji.
Dopiero śmierć ostatniego króla Amyntasa w 25 roku p.n.e. pozwoliła Augustowi definitywnie włączyć Galację w granicę Imperium.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów