Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Galacja rzymska

Nazwa tego terytorium wzięła się przede wszystkim od ludu, który przybył na te ziemie około IV wieku p.n.e. Byli to Gallowie. Około 280 roku p.n.e. ludy te udały się w dalszą podróż by zając ziemie Tracji.

Ziemie te, jak wiele innych znalazły się w sferze zainteresowań rzymskich, podczas wielkiej kampanii Pompejusza, który w 64 roku p.n.e. zorganizował je jako prowincję, zresztą jak szereg innych. Mimo wszystko Galatowie wciąż byli rządzeni przez własnego króla (co można je początkowo zakwalifikować bardziej jako posiadłość buforową czy państwo satelickie), mimo iż Rzymianie narzucili im szereg własnych instytucji.
Dopiero śmierć ostatniego króla Amyntasa w 25 roku p.n.e. pozwoliła Augustowi definitywnie włączyć Galację w granicę Imperium.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów