Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Macedonia rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Macedonia w świecie rzymskim
Macedonia rzymska

Około VIII wieku p.n.e. na ziemiach macedońskich powstaje królestwo ze stolicą w Aigai. Okres rozkwitu państwa przypada dopiero na okres IV wieku p.n.e., kiedy to za sprawą Filipa II (359 – 336 p.n.e.) państwa helleńskie poddały się władzy macedońskiej po klęsce w 338 roku p.n.e. pod Cheroneą, a następnie okres panowania Aleksandra Wielkiego zakończone śmiercią w 321 roku p.n.e. Po śmierci Aleksandra państwo macedońskie zostało podzielone pomiędzy wyższych dowódców, dając zaczątki nowych wielkich dynastii. Seleukidów w Partii (Persji), Anatygonidów w Helladzie i Lagidów w Egipcie.

W końcu III wieku p.n.e. król Filip V sprzymierzył się z Hannibalem przeciwko Rzymowi. Tytus Kwinkcjusz Flamininus pobił Filipa w 197 roku p.n.e. pod Kynoskefalaj i zmusił do zrzeczenia się hegemonii nad Grecją.
W kolejnej wojnie Lucjusz Emiliusz Paulus Macedoński pokonał syna Filipa – Perseusza pod Pydną (168 p.n.e.) i zdetronizował dynastię. Macedonia poddała się władzy rzymskiej, lecz tymczasowo podzielono ją na 4 republikizależne od władzy senatu rzymskiego. Dopiero w 146 roku p.n.e. po nieudanej wojnie z Rzymem, Macedonia została włączona do państwa rzymskiego jako prowincja.

Ziemie Macedonii, były bogate w żelazo, złoto a także miedź. Macedonia, zresztą jak cały zakątek helleński, dostarczała zręcznych rzemieślników, nauczycieli i lekarzy.
Oprócz bogactw naturalnych, ziemie macedońskie obfitowały także w drewno, smołę, żywicę, konopie, len i bogate w ryby okoliczne morza.

Przy podziale państwa rzymskiego w 395 roku n.e. została przyłączona do Cesarstwa Wschodniego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów