Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Europa barbarica, Europa christiana

Roman Michałowski (red.)

Europa barbarica, Europa christiana

Europa barbańca, Europa christiana. Są to określenia bardzo stare. Pierwsze korzeniami sięga czasów przedchrześcijańskich. Rzymianie za barbarzyńców uważali wszystkich tych, którzy nie należeli do grecko-rzymskiej wspólnoty kulturowej. Gdy patrzyli na mapę polityczną Europy, barbarzyńskimi nazywali kraje i ludy położone na północ od granic ich państwa. Pojęcie to przetrwało przez tysiąclecia i zachowało swoją wartość dla historyka, z tym że współczesny badacz starożytności i wieków średnich modeluje je według własnych potrzeb. Chętnie się wyrzeka pejoratywnego wydźwięku, jakiego termin `barbarzyński` nabierał w ustach Greka i Rzymianina. Nie rezygnuje natomiast z przekonania, że istniały znaczne różnice w urządzeniach politycznych, w strukturach społecznych, w kulturze i mentalności między światem rzymskim a krajami i ludami, które pozostały poza jego granicami. Jest to powód, dla którego terminy barbarzyństwo i Europa barbarzyńska warte są utrzymania. Chrześcijaństwo powstało w Imperium Romanum i przez pierwsze stulecia rozwijało się głównie w jego obrębie. Właściwie dopiero w średniowieczu zaczęło ono przenikać do krajów barbarzyńskich. Proces chrystianizacji Barbaricum był powolny, trwał przez całe wieki, ale w końcu objął wszystkie kraje europejskie. W ten sposób narodziła się Europa chrześcijańska. Na zagadnienia te rzuciły nowe światło badania Karola Modzelewskiego.

Cena: 42,00 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów