Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prawa barbarzyńskie o czynach przeciw ciału i cielesności człowieka od końca V do początku IX wieku. Corpus hominis jako kategoria kulturowa

Przemysław Tyszka

Prawa barbarzyńskie o czynach przeciw ciału i cielesności człowieka od końca V do początku IX wieku. Corpus hominis jako kategoria kulturowa

Książka niniejsza jest nie tylko pierwszym polskim opracowaniem poruszonej w niej tematyki ale także – jak zauważa w swej recenzji prof. Jerzy Strzelczyk – nie ma ona dokładnego odpowiednika w literaturze zagranicznej. Oparta jest na wnikliwej analizie unikalnego materiału historycznego – najstarszych spisów praw ludów germańskich leges barbarorum – dotyczącej uszkodzeń ciała i naruszeń nietykalności człowieka takich jak obcięcie dłoni czy uderzenie w twarz. Autor porusza na jej kartach problem różnego typu przestępstw przeciw ciału człowieka wymiaru materialnej odpowiedzialności sprawców tego rodzaju czynów a także wpływu zróżnicowania prawnego statusu ofiar na społeczne oszacowanie dotkliwości strat przez nie spowodowanych. Praca ta jest studium ważnego fragmentu wczesnośredniowiecznej historii ciała eksploruje bowiem kulturę społeczeństw powierzchownie schrystianizowanych a w istocie na poły pogańskich mentalnie tkwiących w swych plemiennych tradycjach kulturę w której przekaz mówiony dominował nad pismem.

Cena: 30,63 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów