Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzym antyczny w oczach Piranesiego i dziś

Elżbieta Jastrzębowska

Rzym antyczny w oczach Piranesiego i dziś

Giovanni-Battista Piranesi (1720-1778) był wenecjaninem z urodzenia, a rzymianinem z wyboru. Przez większość życia z wielkim zamiłowaniem w swoich akwafortach dokumentował budowle i ruiny Rzymu; w tym czasie w Polsce panował Stanisław August Poniatowski (1732-1798), kolekcjoner dzieł sztuki i miłośnik antyku. Król zebrał w swoim Gabinecie Rycin na Zamku Królewskim w Warszawie wszystkie ryciny Piranesiego, które w 1818 wraz z całymi zbiorami króla zakupiono do założonego wtedy Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, do kolekcji Wydziału Sztuk Pięknych i Biblioteki Uniwersyteckiej. Po powstaniu listopadowym w 1832 zbiory te, skonfiskowane przez Rosjan, trafiły do Biblioteki Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wróciły w stanie niepełnym w 1923, aby w czasie II wojny światowej ponownie ulec redukcji i rozproszeniu na terenie Niemiec. Mimo znacznego zmniejszenia pierwotnej kolekcji królewskiej akwaforty Piranesiego stanowią nadal dużą część odtworzonego po 1945 zbioru Gabinetu Rycin BUW. Wybrane przez autorkę do publikacji 73 weduty dotyczą zabytków antycznych Rzymu i pochodzą tylko z jego pięciu cykli Piranesiego, z lat 1748-1761. Każdej reprodukcji towarzyszy fotografia danej budowli, ruiny, czy pomnika wykonana dzisiaj z tego samego punktu widzenia oraz komentarz oparty na obecnym stanie wiedzy na temat poszczególnych zabytków, a przede wszystkim ich aktualna identyfikacja i datowanie. Wśród zebranych monumentów antycznych zaprezentowano: założenia urbanistyczne na wzgórzach, placach i ulicach; świątynie bóstw pogańskich i przybytki ubóstwionych cesarzy; ich pałace; budowle użyteczności publicznej jak: termy, bazyliki, amfiteatry, cyrki, stadion, teatr, bramy, portyki, mosty, fontanny i akwedukty; grobowce, mauzolea indywidualne i masowe kolumbaria; pomniki: kolumny i łuki triumfalne, obeliski, trofea i posągi; wreszcie też kościoły wczesnochrześcijańskie. Układ tej prezentacji jest jednak topograficzny, gdyż może stanowić swoisty przewodnik archeologiczny po Rzymie w XVIII wieku i dziś, czyli od wzgórz: Kapitolu, Palatynu, Celiusu, Eskwilinu, Wiminału i Kwirynału, przez: Forum Romanum, Fora Cesarskie, Koloseum, Cyrk Wielki, Forum Boarium, Wyspę na Tybrze z mostem i Pole Marsowe, do dróg wychodzących z Rzymu: Cornelia, Flaminia, Nomentana, Labicana, Prenestina, Ostiense i Appia.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów