Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dom z życia klasy średniej w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dom z życia klasy średniej w Pompejach
Dom z życia klasy średniej w Pompejach

Udostępniono i oczyszczono dom klasy średniej znajdujący się w Pompejach. Dom jest pięciopokojowy i rzuca więcej informacji na temat codziennego życia klasy średniej.  

Odkrycie nie jest nowe, ponieważ dom odkryto w 2018, ale dopiero teraz udało się oczyścić wszystkie pomieszczenia. Musieliśmy czekać do tej chwili, gdyż wykopaliska koncentrowały się głównie na okazałych willach ludzi z wyższych sfer, gdzie naturalnie znajdowało się dużo więcej przedmiotów i dziedzictw kultury starożytnych mieszkańców. Znaleziska obejmują meble i przedmioty gospodarstwa domowego, kufer, drewnianą szafę z resztkami naczyń, trzynożne stoły, ramę łóżka, kadzielnicę w kształcie kołyski oraz najciekawszą rzecz – lampę przedstawiającą Zeusa przemieniającego się w orła.

W jednym z pokojów archeolodzy stwierdzili brak podłogi oraz niepomalowane ściany – może to świadczyć o braku pieniędzy rodziny, która tam mieszkała. Dom był urządzony skromnie, a wielkość domu i ilość pokojów mówi nam, że nie mógł należeć do najniższej klasy zamieszkującej Pompeje.

Autor: Adrian Jesionowski
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów