Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Muzeum Egipskie w Turynie

Jednym z muzeów najbardziej bogato wyposażonych w sztukę starożytnego Egiptu jest Muzeum Egipskie w Turynie. Przepiękna ekspozycja pozwala wyobrazić sobie „szok kulturowy”, jako mogli przeżywać przybywający w tak odległe rejony starożytni Rzymianie, czy Grecy.

Mamy listopad. W roku 48 p.n.e., mniej więcej o tym czasie Rzym przygotowywał się na powrót Gajusza Juliusza Cezara, który w sierpniu pokonał wojska Gnejusza Pompejusza pod Farsalos. W Rzymie pojawił się  jednak wyłącznie Marek Antoniusz. Cezar wrócił dopiero rok później. Oficjalnie, był on zajęty układaniem spraw we wschodnich prowincjach i negocjacjami w Egipcie. Jak się później okazało, najbardziej zajęła go prawdopodobnie królowa Kleopatra oraz podróż po Nilu, na którą wybrał się w jej towarzystwie.  Zważywszy na przesunięcie w datach, które w roku 48 wynosiło około 70 dni, wszystkie zdarzenia miały miejsce około 2 miesiące wcześniej. Chociaż Aleksandria była wtedy w pełni zhellenizowana, być może Cezar był po prostu zafascynowany nie tylko królową, ale także odmienną kulturą, nauką czy egipskimi wynalazkami, które poznał w podróży. My nie musimy jechać aż do Egiptu, by podziwiać egipską kulturę.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów