Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Muzeum Egipskie w Turynie

Jednym z muzeów najbardziej bogato wyposażonych w sztukę starożytnego Egiptu jest Muzeum Egipskie w Turynie. Przepiękna ekspozycja pozwala wyobrazić sobie „szok kulturowy”, jako mogli przeżywać przybywający w tak odległe rejony starożytni Rzymianie, czy Grecy.

Mamy listopad. W roku 48 p.n.e., mniej więcej o tym czasie Rzym przygotowywał się na powrót Gajusza Juliusza Cezara, który w sierpniu pokonał wojska Gnejusza Pompejusza pod Farsalos. W Rzymie pojawił się  jednak wyłącznie Marek Antoniusz. Cezar wrócił dopiero rok później. Oficjalnie, był on zajęty układaniem spraw we wschodnich prowincjach i negocjacjami w Egipcie. Jak się później okazało, najbardziej zajęła go prawdopodobnie królowa Kleopatra oraz podróż po Nilu, na którą wybrał się w jej towarzystwie.  Zważywszy na przesunięcie w datach, które w roku 48 wynosiło około 70 dni, wszystkie zdarzenia miały miejsce około 2 miesiące wcześniej. Chociaż Aleksandria była wtedy w pełni zhellenizowana, być może Cezar był po prostu zafascynowany nie tylko królową, ale także odmienną kulturą, nauką czy egipskimi wynalazkami, które poznał w podróży. My nie musimy jechać aż do Egiptu, by podziwiać egipską kulturę.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów