Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na ekspozycji w Uniwersytecie Leeds w Anglii wystawione zostaną dwie rzymskie płyty z inskrypcjami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Na ekspozycji w Uniwersytecie Leeds w Anglii wystawione zostaną dwie rzymskie płyty z inskrypcjami
Na ekspozycji w Uniwersytecie Leeds w Anglii wystawione zostaną dwie rzymskie płyty z inskrypcjami | Zdjęcie: Victor de Jesus

Na ekspozycji w Uniwersytecie Leeds w Anglii wystawione zostaną dwie rzymskie płyty z inskrypcjami, gdzie jedna z nich jest jedną z najdłuższych odkrytych w Brytanii.

Obie płytki wzmiankują powstanie budowli, które powstały rękoma rzymskiego oddziału auxilia Cohors VI Nerviorum w Virosidum – obecna wieś Bainbridge (północna Anglia). Obiekty powstały w III wieku n.e.

Co ciekawe, obie płytki zadedykowały konstrukcje cesarzowi Septymiuszowi Serwerowi, Karakalli i Gecie. Interesującym jest to, że imię ostatniego władcy zachowało się i nie zostało wymazane (tzw. damnatio memoriae), na polecenie Karakalli. Zamiast imienia Gety, zamazana została inna część inskrypcji – prawdopodobnie omyłkowo.

Wcześniej oba obiekty znajdowały się w magazynie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów