Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Słynna rzymska mozaika pozostanie w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca lamparta atakującego antylopę
Rzymska mozaika ukazująca lamparta atakującego antylopę | Zdjęcie: Bournemouth University Bill Putnam Collection

Za 150 tysięcy funtów została zakupiona słynna rzymska mozaika ukazująca lamparta atakującego antylopę. Obiekt został odkryty w roku 1974 w Dorset, na południu Anglii, i datowany jest na IV wiek n.e.

Rząd celowo zablokował możliwość kupna obiektu za granicą, aby Dorset County Museum miało czas na zebranie funduszy. Łącznie muzeum wsparte zostało stoma dotacjami.

Mozaika mierzy 2 na 2,4 m; zdobiła ona podłogę w jednej z izb rzymskiej willi w okolicach Dorchester. Muzeum planuje umiejscowić zakupioną mozaikę w nowej galerii, która zostanie ponownie otwarta pod koniec roku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów