Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Słynna rzymska mozaika pozostanie w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca lamparta atakującego antylopę
Rzymska mozaika ukazująca lamparta atakującego antylopę | Zdjęcie: Bournemouth University Bill Putnam Collection

Za 150 tysięcy funtów została zakupiona słynna rzymska mozaika ukazująca lamparta atakującego antylopę. Obiekt został odkryty w roku 1974 w Dorset, na południu Anglii, i datowany jest na IV wiek n.e.

Rząd celowo zablokował możliwość kupna obiektu za granicą, aby Dorset County Museum miało czas na zebranie funduszy. Łącznie muzeum wsparte zostało stoma dotacjami.

Mozaika mierzy 2 na 2,4 m; zdobiła ona podłogę w jednej z izb rzymskiej willi w okolicach Dorchester. Muzeum planuje umiejscowić zakupioną mozaikę w nowej galerii, która zostanie ponownie otwarta pod koniec roku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów