Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Ceredigion Museum wystawiony zostanie ciekawy rzymski zabytek

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Ceredigion Museum wystawiony zostanie ciekawy rzymski zabytek
W Ceredigion Museum wystawiony zostanie ciekawy rzymski zabytek

W Ceredigion Museum, w zachodniej Walii, wystawiony zostanie ciekawy rzymski zabytek – pozostałości unikalnego rzymskiego naczynia, które pochodzi z rzymskiej willi odkrytej w Abermagwr.

Willa odkryta została w 2006 roku za sprawą zdjęć lotniczych, a prace wykopaliskowe toczyły się w latach 2010-2015. Większość znalezisk z tego miejsca to właśnie szklane pozostałości po naczyniach. Dom z pewnością należał do dobrze sytuowanej rodziny Rzymian.

Tego typu obiekty były przejawem luksusu w czasach antycznych, a wykonanie dowodzi dużych umiejętności rzemieślnika. Co więcej, rzymskie artefakty są duża niespodzianką w tak daleko wysuniętej części zachodniej Brytanii.

Dotychczas uważano, że Rzymianie nie zasiedlali powszechnie tych regionów Wyspy. Kolejne odkrycia dowodzą, jednak że było to mylne założenie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów