Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

1800-letni sarkofag odnaleziony w Izraelu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odnaleziony sarkofag
Odnaleziony sarkofag | Zdjęcie: YOLI SHWARTZ/IAA

Izraelskie Władze Zabytków (IAA) odzyskały imponujący rzymski sarkofag, który robotnicy starali się ukryć na placu budowy, po tym jak go wcześniej nieoczekiwanie odkryli. Jak się okazało wapienna trumna liczy sobie 1800 lat i według izraelskich władz jest to najważniejszy i najpiękniejszy przedmiot tego typu, znaleziony w granicach Izraela. Sarkofag waży dwie tony i liczy 2, 5 metra, a każda strona jest udekorowana. Na pokrywie znajduje się postać człowieka o naturalnych rozmiarach. Ma charakterystyczne dla Rzymian kręcone włosy oraz ubrany jest w haftowaną koszulę z krótkimi rękawami.

Sarkofag, datowany na II wiek n.e., został odnaleziony w Aszkelon, mieście nabrzeżnym na południu Izraela, który w czasach rzymskich był mieszanką kulturową: mieszkali tam Rzymianie, Żydzi i Samarytanie. Jak podają władze robotnicy odnalazłszy znalezisko nieumiejętnie wydobyli je z ziemi, co spowodowało poważne uszkodzenia. Według naukowców sarkofag został wykonany najprawdopodobniej dla bogatej rzymskiej rodziny. Na pokrywie możemy zobaczyć postać mężczyzny, którym zapewne był pochowany zmarły. Ponadto na poszczególnych bokach trumny zobaczyć można wyrzeźbione wieńce, głowy byków, nagich Kupidynów lub mityczną Meduzę. Jak podaje IAA w miejscu, w którym znaleziono sarkofag może znajdować się wiele innych cennych znalezisk.

Wyrzeźbiona Meduza.
Huffington Post
Źródła wykorzystane
  • Rare 1,800-Year-Old Sarcophagus Recovered in Israel, "Discovery"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów