Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dnia 21 kwietnia Rzym będzie obchodził 2769-te urodziny

Obchody urodzin Rzymu
Obchody urodzin Rzymu

W piątek dnia 21 kwietnia w Wiecznym Mieście odbędą się obchody uświetniające 2769-tą rocznicę założenia Rzymu. Festiwal – nazywany Natale di Roma – ma potrwać do niedzieli.

Obchody będą głównie zlokalizowane na terenie Circus Maximus. Widzowie na własne oczy zobaczą rytuał wykopywania rowów – znany jako tracciato del solco – który będzie miał miejsce o godzinie 15:00 w piątek. Wydarzenie to ma na celu przypomnienie, jak w starożytności zakładano miasta. Mieszkańcy zanim osiedlili się na danych ziemiach wpierw wykopywali doły i wrzucali do nich ofiary przebłagalne, aby zyskać przychylność bogów.

Następnie o godzinie 16:00 odtworzona zostanie ceremonia Palilia,  która w czasach rzymskich miała na celu uczczenie bogini Pales, dbającej o pasterzy i ich trzody. Antyczni Rzymianie składali ofiary z miodu i mleka, a także rozpalali ogień, przez który pasterze skakali i przeprowadzali swoją trzodę.

W Circus Maximus będą miały także miejsce rekonstrukcje walk gladiatorów – będą się odbywać w dniach 21-22 kwietnia, w godzinach 14:00-16:00.

Głównym widowiskiem rzymskiej rocznicy będzie parada kostiumowa, w której weźmie udział ponad 2000 gladiatorów, legionistów, senatorów, westalek i kapłanek. Pochód rozpocznie się w Cyrku Wielkim o godzinie 11:15 w niedzielę i też tam się skończy.

Za organizację całych obchodów odpowiedzialna jest grupa rekonstrukcyjna – Gruppo Storico Romano – na stronie której znaleźć można szczegółowy plan festiwalu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów