Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dnia 21 kwietnia Rzym będzie obchodził 2769-te urodziny

Obchody urodzin Rzymu
Obchody urodzin Rzymu

W piątek dnia 21 kwietnia w Wiecznym Mieście odbędą się obchody uświetniające 2769-tą rocznicę założenia Rzymu. Festiwal – nazywany Natale di Roma – ma potrwać do niedzieli.

Obchody będą głównie zlokalizowane na terenie Circus Maximus. Widzowie na własne oczy zobaczą rytuał wykopywania rowów – znany jako tracciato del solco – który będzie miał miejsce o godzinie 15:00 w piątek. Wydarzenie to ma na celu przypomnienie, jak w starożytności zakładano miasta. Mieszkańcy zanim osiedlili się na danych ziemiach wpierw wykopywali doły i wrzucali do nich ofiary przebłagalne, aby zyskać przychylność bogów.

Następnie o godzinie 16:00 odtworzona zostanie ceremonia Palilia,  która w czasach rzymskich miała na celu uczczenie bogini Pales, dbającej o pasterzy i ich trzody. Antyczni Rzymianie składali ofiary z miodu i mleka, a także rozpalali ogień, przez który pasterze skakali i przeprowadzali swoją trzodę.

W Circus Maximus będą miały także miejsce rekonstrukcje walk gladiatorów – będą się odbywać w dniach 21-22 kwietnia, w godzinach 14:00-16:00.

Głównym widowiskiem rzymskiej rocznicy będzie parada kostiumowa, w której weźmie udział ponad 2000 gladiatorów, legionistów, senatorów, westalek i kapłanek. Pochód rozpocznie się w Cyrku Wielkim o godzinie 11:15 w niedzielę i też tam się skończy.

Za organizację całych obchodów odpowiedzialna jest grupa rekonstrukcyjna – Gruppo Storico Romano.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów