Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W porcie Aleksandrii odkryto 3 rzymskie wraki statków

Moneta Oktawiana Augusta wydobyta pod Aleksandrią
Moneta Oktawiana Augusta wydobyta pod Aleksandrią. | Zdjęcie: Christoph Gerigk ©Franck Goddio/Hilti Foundation

Na dnie wschodniego portu w Aleksandrii (Egipt), odkryto trzy rzymskie wraki statków, egipską świecę wotywną dla bóstwa egipskiego Ozyrysa oraz kilka pomniejszych artefaktów.

Wśród innych znalezisk znajduje się m.in. głowa, zapewne Marka Antoniusza, i złote monety z czasów panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.).

Do odkrycia doszło we wschodnim porcie, gdzie naukowcy sądzą, że wciąż znajduje się wiele ciekawych obiektów. Podejrzewa się, że w 2018 roku uda się może odkryć kolejny wrak, na co wskazuje fakt, że do tej pory natrafiono na pozostałości ceramiki, którą mogła przewozić nie odkryta jednostka.

Obecnie badacze skupiają się na restauracji wydobytych przedmiotów.

W porcie Aleksandrii odkryto 3 rzymskie wraki statków

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów