Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Anglii odkryto kolejne znalezisko

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Anglii odkryto kolejne znalezisko
W Anglii odkryto kolejne znalezisko

Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał kolejnego odkrycia. Poniżej rzymskiej drogi, która łączyła dzisiejsze miasto Ribchester i Skipton, będące niegdyś ośrodkami rzymskimi – odpowiednio Bremetennacum Veteranorum oraz Olenacum odkryta została rzymska broszka.

O to informacje jakie dostarczył szczęśliwy znalazca.

Model ołowiany, reprezentujący głowę i łuk w kształcie litery „T” lub broszka Dolphin Roman w skali 1:1. Jak przedstawiono, obiekt nie ma wytrzymałości mechanicznej i w tym przypadku nie ma również sworznia zawiasu lub sprężyny, aby umożliwić działanie broszki, wraz z płytką zapadkową. Wierzchołek dziobu kończący się na prostej lekko zakrzywionej krawędzi. Może to być próbka lub model rzymskiej broszy, lub ewentualnie symboliczny zamiennik broszki. Ten ostatni spotykany jest sporadycznie, choć głównie w kontekście pogrzebowym (anglo-saksońskim). W Wielkiej Brytanii istnieje niewielka ilość znalezionych broszek ołowianych (być może traktowanych jako formy do odlewania).

Broszka jest zabarwiona średnio-białawym, szarym kolorem. Długość 63mm, szerokość 25mm, grubość 11mm.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcia: Dario Darosławski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów