Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne kolumny w Sardes mają zostać odnowione

Sardes
Sardes | Zdjęcie: AA photo

W Sardes, starożytnym mieście w Azji Mniejszej, stolicy Lidii (obecna wschodnia Turcja), trwają prace renowacyjne mające na celu odnowienie starożytnych kolumn.

Jest to część projektu, w wyniku którego udało się wydobyć na światło dzienne 13-metrowy łuk i ulice. Naukowcy zauważywszy, że niektóre kolumny straciły swoją barwę zdecydowali się przeprowadzić odnowienie konstrukcji. Marmur jest czyszczony za pomocą specjalnych środków przy pomocy niezwykle delikatnych pędzlów. Wiele zabytków niszczeje w związku z warunkami pogodowymi i wilgocią.

Pierwsze prace wykopaliskowe miały miejsce w Sardes w 1854 roku. Do 1958 wykopaliska zaczęły być nadzorowane ze strony akademickiej. Miasto ma niezwykle bogatą historię. Przez 5000 lat doświadczyło wpływów perskich, lidyjskich, helleńskich, greckich, rzymskich i bizantyjskich. Jak twierdzą naukowcy do tej chwili jedynie 3 procent antycznego miasta zostało odkryte.

Uruchomiono 5-letni program, który ma na celu odbudowę Świątyni Artemis, jednej z najlepiej zachowanych budowli w Sardes oraz łaźni. Ponadto celem naukowców jest odkrycie głównej bramy i ulic miasta.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów