Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczni Rzymianie i Żydzi wymyślili gromadzenie śmieci

Antyczni Rzymianie i Żydzi wymyślili gromadzenie śmieci
Zdjęcie: Assaf Peretz / Israel Antiquity Authority | Archeolodzy stojący w rzymskim składowisku w Jerozolimie

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że natrafili na najwcześniejszy dół, w którym gromadzono śmieci. Śmietnisko liczy podobno 2000 lat i sięga czasów rzymskich.

Znajduje się on na zboczu w dolinie Cedronu, tuż poza murami miasta Jerozolima. Monety i fragmenty ceramiki dowodzą, że śmietnisko było wykorzystywane przez siedem dekad – od początku I wieku n.e., aż do wojny żydowskiej (66-73 n.e.).

Rów odkryto w latach 2013-2014 i według obecnych wyliczeń liczy około 70 metrów wysokości. Naukowcy sądzą, że śmietnisko jest wspólną innowacją efektywnych Rzymian i ceniących sobie czystość Żydów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów