Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W antycznym mieście Laodikeia odkryto rzymską mozaikę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W antycznym mieście Laodikeia odkryto rzymską mozaikę
W antycznym mieście Laodikeia odkryto rzymską mozaikę

W 2017 roku w Laodikeia (miasto Eskihisar w południowej Turcji) natrafiono na rzymską mozaikę podłogową, ukazującą ćwiczenia sportowe. Naukowcy uważają, że mozaika zdobiła niegdysiejszy gimnazjon.

Jak zwykle do odkrycia doszło przypadkiem, gdy rozpoczęto kopanie w ziemi, pod fundamenty budowli.

Region zamieszkany był jeszcze w roku 5500 p.n.e. Miasto zostało założone przez wodza Antiocha II, w połowie III wieku p.n.e. na cześć swojej żony Laodiki. W 130-129 roku p.n.e., miasto i cały region wpadły w ręce Rzymian. Przez cały okres istnienia miasto przeżywało kolejne trzęsienia ziemi, by ostatecznie na początku VII wieku zostać porzucone przez mieszkańców – po poważnych uszkodzeniach.

Miasto było bogate i dobrze rozwinięte za sprawą ulokowania – znajdowało się na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych. Głównie eksportowano tekstylia, marmur, zboże i zwierzęta.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów