Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W antycznym mieście Laodikeia odkryto rzymską mozaikę

W antycznym mieście Laodikeia odkryto rzymską mozaikę
W antycznym mieście Laodikeia odkryto rzymską mozaikę

W Laodikeia (miasto Eskihisar w południowej Turcji) natrafiono na rzymską mozaikę podłogową, ukazującą ćwiczenia sportowe. Naukowcy uważają, że mozaika zdobiła niegdysiejszy gimnazjon.

Jak zwykle do odkrycia doszło przypadkiem, gdy rozpoczęto kopanie w ziemi, pod fundamenty budowli.

Region zamieszkany był jeszcze w roku 5500 p.n.e. Miasto zostało założone przez wodza Antiocha II, w połowie III wieku p.n.e. na cześć swojej żony Laodiki. W 130-129 roku p.n.e., miasto i cały region wpadły w ręce Rzymian. Przez cały okres istnienia miasto przeżywało kolejne trzęsienia ziemi, by ostatecznie na początku VII wieku zostać porzucone przez mieszkańców – po poważnych uszkodzeniach.

Miasto było bogate i dobrze rozwinięte za sprawą ulokowania – znajdowało się na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych. Głównie eksportowano tekstylia, marmur, zboże i zwierzęta.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów