Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkryli I-wieczny rzymski łuk triumfalny w antycznym Trimontium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy odkryli I-wieczny rzymski łuk triumfalny w antycznym Trimontium
Archeolodzy odkryli I-wieczny rzymski łuk triumfalny w antycznym Trimontium | Zdjęcie: Plovdiv Time

Archeolodzy w 2018 roku odkryli fundamenty rzymskiego łuku triumfalnego w antycznym Trimontium (obecne miasto Płowdiw w Bułgarii).

Pozostałości datowane są na I wiek n.e. Baza łuku (licząca 3,6 metra szerokości) znajduje się po obu stronach dobrze zachowanej ulicy z czasów starożytnych. Obiekt wykonany jest z bloków piaskowca, ważących 3-4 tony każdy. Ulica miała około 7 metrów szerokości. Co ciekawe, naukowcy znaleźli dowody na to, że droga była poszerzana.

Trimontium było to główne rzymskie miasto w Tracji. W mieście powstawały liczne konstrukcje użyteczności publicznej, m.in. teatr, termy czy stadion. Wcześniej, przed panowaniem rzymskim, miasto nosiło nazwę Filipopolis, po tym jak zdobył je Filip II Macedoński.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów