Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkryli I-wieczny rzymski łuk triumfalny w antycznym Trimontium

Archeolodzy odkryli I-wieczny rzymski łuk triumfalny w antycznym Trimontium
Archeolodzy odkryli I-wieczny rzymski łuk triumfalny w antycznym Trimontium | Zdjęcie: Plovdiv Time

Archeolodzy odkryli fundamenty rzymskiego łuku triumfalnego w antycznym Trimontium (obecne miasto Płowdiw w Bułgarii).

Pozostałości datowane są na I wiek n.e. Baza łuku (licząca 3, 6 metra szerokości) znajduje się po obu stronach dobrze zachowanej ulicy z czasów starożytnych. Obiekt wykonany jest z bloków piaskowca, ważących 3-4 tony każdy. Ulica miała około 7 metrów szerokości. Co ciekawe, naukowcy znaleźli dowody na to, że droga była poszerzana.

Trimontium było to główne rzymskie miasto w Tracji. W mieście powstawały liczne konstrukcje użyteczności publicznej, m.in. teatr, termy czy stadion. Wcześniej, przed panowaniem rzymskim, miasto nosiło nazwę Filipopolis, po tym jak zdobył je Filip II Macedoński.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów